Wybierz swój język

Producent basenów ze stali nierdzewnej Bochnia 32-700, ul. Brzeska 50

Godziny pracy: pn-pt: od 8.00 - 16.00

logo+48 882 592 206

Czy basen wykonany ze stali nierdzewnej jest ekologiczny?

Ekologia to jeden z najpopularniejszych tematów w ostatnich czasach. We wszystkich aspektach naszego życia stawiamy na minimalizację degradacji środowiska naturalnego.  Nie inaczej jest w przypadku wyboru odpowiedniego dla naszych potrzeb basenu. Nie możemy powiedzieć, że baseny są w pełni "ekologiczne" ale możemy wybrać opcję o minimalnym wpływie na środowisko. Dobrym wyborem są baseny ze stali nierdzewnej szczególnie klasy 316 oferujące szereg korzyści, które mogą czynić je bardziej odpowiednim wyborem dla świadomych ekologicznie właścicieli.

basen ekologiczny ze stali

 

Postaramy się w tym artykule dostarczyć rzetelnych informacji na potwierdzenie tezy, że basen wykonany ze stali najbardziej pasuje do tej definicji. Otóż materiał może być uznany za ekologiczny dzięki możliwości recyklingu, odporności na korozję oraz trwałości, mimo że produkcja tego surowca wiąże się z pewnymi wyzwaniami środowiskowymi.

Gwarantowana higiena dzięki gładkim powierzchniom

Powierzchnia stali jest łatwa w utrzymaniu czystości, jej powierzchnia posiada gładką strukturę, która utrudnia osadzanie się brudu. Do jej czyszczenia i konserwacji używa się tylko delikatnych, miękkich ściereczek lub gąbek oraz specjalnych, do tego przeznaczonych środków. Ważne jest to, iż nie są one agresywne, nie szkodzą ludziom czy też zwierzętom, nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Stal to świadomy wybór osób, dla których czystość i higiena jest na pierwszym miejscu. Pływanie lub relaksowanie się w takim basenie jest bardziej higieniczne i bezpieczniejsze dla zdrowia.

stal nierdzewna ma gladką powierzchnie łątwą do czyszczenia


Materiał zrównoważony ekologicznie i przyjazny dla środowiska

Stal którą wykorzystuje się do produkcji basenów kąpielowych, jest materiałem zrównoważonym ekologicznie i przyjaznym dla środowiska naturalnego. W 100% może być poddana recyklingowi, co znaczy, że może być ponownie przetworzona. 

Wpływ na poziom zużycia wody

Baseny ze stali przy zastosowaniu odpowiedniej technologii basenowej, jak stacja uzdatniania i system filtracyjny, gwarantują wykorzystanie tej samej wody przez cały sezon. Nowoczesne stacje uzdatniania wody wyposażone są w urządzenia mierzące parametry wody i same dozują chemię basenową. Jest to gwarancją tego, iż jej zawartość w wodzie basenowej będzie zawsze na odpowiednim poziomie, który zapewni należytą ochronę przed namnażaniem się bakterii, wirusów czy grzybów  oraz będzie bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego, czy tez dla samego budulca basenu, jakim jest stal nierdzewna 316 L.  

Wydajność i recykling

Materiałem charakteryzuje się trwałością oraz wyjątkową wytrzymałością na tle innych materiałów wykorzystywanych do budowy basenów. Baseny ekologiczne mogą być w 100% poddane recyklingowi, a przetworzony materiał ponownie wykorzystany. Baseny wykonane z innych materiałów są mniej trwałe i szybciej się zużywają. 

basen ze stali nadaje sie do recyklingu w 100%


Wady ekologiczne

Mimo, że proces produkcyjny stali wpływa na środowisko, to ona sama jako surowiec nie powoduje jego degradacji. Owszem produkcja jest czasochłonna i wpływa na emisję CO2, ale produkt z niej wykonany jest bardzo wytrzymały i wystarcza na dziesięciolecia. Podkreślić należy fakt, iż produkcja stali nierdzewnej wymaga mniejszego zużycia energii niż w przypadku plastiku czy aluminium, co wiążę się z mniejszą emisją CO2 niż przy produkcji pozostałych materiałów. Stal nierdzewna jest stopem żelaza o wysokiej zawartości chromu i niskiej zawartości węgla. Jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, co w pewnym stopniu rekompensuje nadmierne wydobycie surowców do jej produkcji.

Pytania i odpowiedzi:

Co to jest ekologiczny basen?

Ekologiczny basen wyróżnia minimalny wpływ na środowisko. Basen kąpielowy tego typu jest oszczędny pod względem zużycia wody oraz energii,  wykorzystuje nowoczesną technologię basenową.

Jakie są główne zalety basenu ekologicznego?

Baseny wykonane z materiału o znikomym wpływie na środowisko cechuje: - bezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt i środowiska, - wygoda użytkowania, - szczelność i wytrzymałość - jego trwałość na lata -  może być użytkowany przez następne pokolenia, - możliwość recyklingu materiałów, z których został wykonany, - niskie zużycie energii i wody.

basen ekologiczny wolnostojacy w ogrodzie zbudowany ze stali nierdzewnej i obudowany naturalnym drewnem


Jakie materiały są zalecane do budowy ekologicznych basenów?

Materiały wykorzystywane do budowy basenu EKO, który możemy nazwać ekologicznym, powinny być trwałe, wytrzymałe, z możliwością odzysku.

 Czy basen ekologiczny wymaga więcej pracy w zachowaniu czystości niż basen tradycyjny?

Basen ekologiczny wymaga dokładnie tych samych metod utrzymania czystości, co basen tradycyjny. Jedyna różnica polega na tym, że w przypadku basenu wykonanego z gładkiej stali nierdzewnej na jego powierzchni  w mniejszym stopniu osadza się brud i zanieczyszczenia. Do czyszczenia i konserwacji basenów nierdzewnych wykorzystuje się zawsze specjalne środki do tego przeznaczone, które są w pełni bezpieczne. 

Basen w ogrodzie ze stali jest zdrowy i bezpieczny


Czy basen ekologiczny ma wpływ na nasze zdrowie?

TAK, zdecydowanie baseny ekologiczne wykonane ze stali szlachetnej są bezpieczne dla zdrowia. Stal nierdzewna jest powszechnie używana w branży spożywczej, chemicznej czy medycznej np.: do produkcji narzędzi chirurgicznych,  więc jej wykorzystanie do produkcji niecek basenowych było tylko kwestią czasu.

Niestety, nie istnieją w 100% naturalne sposoby na pozbycie się bakterii i mikroorganizmów z basenu, dlatego basen bezpieczny dla zdrowia powinien zostać zaopatrzony w stację dozującą chemię basenową. Chemia basenowa wykorzystywana w basenach ze stali szlachetnej jest bezpieczna we wskazanym przez producenta stężeniu, którego poziom stale weryfikują w pełni zautomatyzowane urządzenia pomiarowe.  Można zastosować również lampy UV jako dodatkową metodę dezynfekcji wody. 

Podsumowanie

Baseny kąpielowe wykonane ze stali nierdzewnej nie są w pełni ekologiczne, ale zdecydowanie są najbliższe tej definicji. To najlepszy wybór dla osób, dla których ekologia i zdrowie są jednym z priorytetów. Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji na temat korzyści płynących z wyboru tego typu basenów zapraszamy do kontaktu. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji.